MUUTOKSET TEATTERILLA VUONNA 2024

Väistötilavuonna 2024 Joensuun kaupunginteatterin esiintymispaikkoja on NELJÄ:

  • SUURI NÄYTTÄMÖ (SN) teatteritalolla, Rantakatu 20, 2–3 krs.
  • PIENI NÄYTTÄMÖ (PN) teatteritalolla, Rantakatu 20, 4 krs. – 20.1.2024 asti.
  • CARELICUMIN AUDITORIO (CA) sisäänkäynti Torikatu 21 C. – 29.2.2024 alkaen.
  • MUIKKU-SALI (MU) Joensuun pääkirjastossa, Koskikatu 25.

TEATTERIN TOIMISTO on muuttanut Carelicumin taloon osoitteeseen: Koskikatu 7 A, 3 krs.

Lue kootut muutokset tästä.


Pysäköinti

Joensuun kaupunginteatteri sijaitsee kaupungintalossa Joensuun ydinkeskustassa. Lähistöllä on useita pysäköintitaloja, pysäköintialueita ja kadunvarsipaikkoja, joihin voit jättää autosi teatterivierailun ajaksi.

Lähimmät pysäköintipaikat ovat Toriparkissa ja Elielinkujalla aivan kaupungintalon vieressä. Elielinkujalla on kaksi invapaikkaa.

Toriparkki

Toriparkkiin ajetaan sisään Koskikadulta kaupungintalon suunnasta.
Lue lisää pysäköinnistä Toriparkissa.

Elielinkuja

  • Maksu on ensimmäiseltä tunnilta 1,80 €/h, sen jälkeen 2,50 €/h.
  • Maksullinen aika arkisin 8–18, lauantaisin 8–15.
  • Pysäköintilipun voi ostaa käteisellä, pankki- tai muulla maksukortilla lippuautomaatista TAI käyttää mobiilimaksua Easypark/ Parkman.
  • Parkkimittareissa ei ole tuntirajoitusta.
  • 2 invapaikkaa

Lue lisää pysäköinnistä Joensuun kaupungin verkkosivuilla.

Pysäköintialueiden kartat

Kartta: pysäköintialueet ja pysäköintitalot keskustassa (PDF)

Kartta: Inva-paikat keskustassa (PDF)

Kartta: linja-autojen ja kuorma-autojen pysäköintipaikat keskustassa (PDF)


Julkinen liikenne

Aikataulut

Joensuun seudun joukkoliikenteen aikataulut.

Teatterin pääsylippu toimii bussilippuna näytäntövuoden 2023–2024 ajan JOJO-linjoilla 1–215. Lue lisää tästä!

VR:n aikataulut.


Henkilöstökuvat 2022

Hallinnollinen henkilökunta

Iiristiina Varilo

Teatterinjohtaja
iiristiina.varilo@joensuunteatteri.fi
050 464 8245

Leena Kinanen

Talous- ja hallintopäällikkö
leena.kinanen@joensuunteatteri.fi
050 401 5211

Essi Selin

Myyntisihteeri
essi.selin@joensuunteatteri.fi
050 437 0970

Emmi Kiiskinen

Teatterisihteeri
emmi.kiiskinen@joensuunteatteri.fi
050 436 9380

Marko Pölönen

Käyttöpäällikkö
marko.polonen@joensuunteatteri.fi
050 310 9451

Mari Hämäläinen

Tuotantosihteeri
mari.hamalainen@joensuunteatteri.fi
050 438 1963

Taiteellinen henkilökunta

Voit tavoitella taiteellista henkilökuntaa myös henkilökuntalämpiön yleisestä puhelimesta: 050 438 1849

Piia Peltola

Ohjaaja

Merja Pennanen

Ohjaaja

Asko Heiskanen

Valosuunnittelija
asko.heiskanen@joensuunteatteri.fi

Kaisu Koponen

Skenografi
kaisu.koponen@joensuunteatteri.fi
050 544 7837

Iris Routa

Lavastaja
iris.routa@joensuunteatteri.fi
050 438 1669

Eve Pietarinen

Kapellimestari–muusikko
eve.pietarinen@joensuunteatteri.fi

Tekninen henkilökunta

Voit tavoitella teknistä henkilökuntaa myös henkilökuntalämpiön yleisestä puhelimesta: 050 438 1849

Michael Böger

Äänimestari
michael.boger@joensuunteatteri.fi

Antti Männikkö

Äänimestari
antti.mannikko@joensuunteatteri.fi

Mikko Pajanen

Valaistusmestari
mikko.pajanen@joensuunteatteri.fi

Juuso Ojanen

Lavastemestari
juuso.ojanen@joensuunteatteri.fi
050 407 7186

Anna Gröhn

Lavasterakentaja
anna.grohn@joensuunteatteri.fi
050 407 7186

Ville Valve

Lavasterakentaja
ville.valve@joensuunteatteri.fi
050 407 7186

Nina Paakkunainen

Puvustomestari
nina.paakkunainen@joensuunteatteri.fi
050 438 1593
HUOM! Joensuun kaupunginteatteri ei vuokraa pukuja.

Soile Tarvainen

Apulaispuvustomestari
soile.tarvainen@joensuunteatteri.fi
050 438 1593

Sanna Tarvainen

Ompelija-pukija
sanna.tarvainen@joensuunteatteri.fi
050 438 1593

Jaana Tasma

Teatteriteknikko
jaana.tasma@joensuunteatteri.fi

Sanna Sahlman

Naamiointimestari
sanna.sahlman@joensuunteatteri.fi
050 438 1934

Tuula Hakulinen

Tarpeistomestari
tuula.hakulinen@joensuunteatteri.fi
050 438 1227

Carita Hiltunen

Teatteriteknikko
carita.hiltunen@joensuunteatteri.fi

Marja-Liisa Turunen

Kuiskaaja-tarpeistonhoitaja
marja-liisa.turunen@joensuunteatteri.fi

Tarja Öisti

Kuiskaaja-tarpeistonhoitaja
tarja.oisti@joensuunteatteri.fi
050 438 1227

Jouko Muikku

Erikoisammattimies
jouko.muikku@joensuunteatteri.fi
050 057 2637

 

 

Sandra Kinnarinen

Näyttämömestari
sandra.kinnarinen@joensuunteatteri.fi

Anssi Pennanen

Näyttämömestari
anssi.pennanen@joensuunteatteri.fi

Kari Penttinen

Näyttämömies
kari.penttinen@joensuunteatteri.fi

Juha Kerkkonen

Näyttämömies
juha.kerkkonen@joensuunteatteri.fi

Petri Kettunen

Teatteriteknikko
petri.kettunen@joensuunteatteri.fi

Ville Soppela

Teatteriteknikko
ville.soppela@joensuunteatteri.fi

Jussi Heikkilä

Järjestäjä
jussi.heikkila@joensuunteatteri.fi
050 354 3852

Juha Kokko

Järjestäjä
juha.kokko@joensuunteatteri.fi

Teatterilähettiläät

Teatterilähettiläiltä voit kysyä lisätietoa esimerkiksi teatterimatkoista maakunnasta Joensuuhun ja teatteriesityksistä kotipaikkakunnallasi.

Laskutustiedot

Pohjois-Karjalan Teatteriyhdistys ry (1033663-2)

Verkkolaskut

Pohjois-Karjalan Teatteriyhdistys ry
Verkkolaskuosoite: FI7420161800145399
Operaattori: Nordea (NDEAFIHH)
Aineistomuoto: Finvoice

Paperilaskut

Pohjois-Karjalan Teatteriyhdistys ry
Rantakatu 20
80100 Joensuu

Sähköpostilaskut

Pohjois-Karjalan Teatteriyhdistys ry
leena.kinanen@joensuunteatteri.fi